100 let vzniku republiky
U příležitosti stého výročí vzniku republiky byly otevřeny některé budovy, do kterých se běžně člověk nemá šanci dostat a také bylo možno navštívit zdarma, nebo za symbolické vstupné různé galerie, muzea a národní kulturní památky.
Využila jsem tak příležitost a prohlédla si Novomlýnskou vodárenskou věž, která zásobovala vodou kašny a některé domy v části Nového Města již od r. 1536, resp. 1660.
Novomlýnská vodárenská věž byla postavena roku 1660 jako třetí na tomto místě. První - dřevěná - zbudována asi roku 1536 byla po roce 1602 nahrazena věží kamennou, která však byla vážně poškozena povodní roku 1655. V letech 1658 - 1660 vznikla současná stavba s šesti patry. V předposledním patře byla umístěna nádrž, do níž se čerpala voda z Vltavy, která pak samospádem proudila potrubím do kašen. Prostor byl vytápěn, aby v největších mrazech voda nezamrzala. S koncem 19. století přišel i konec vodárenské funkce věže.
Ve věži byl již v době její výstavby zřízen i nebývale bohatě pojatý vyhlídkový prostor. Jednalo se o místo pro kratochvilná setkání vedení města a tak v něm můžeme spatřovat možná i první rozhlednu v Praze, byť neveřejnou. Dobrý rozhled do širokého okolí zajišťovala velká okna, vnitřní zdi byly opatřeny velmi kvalitními kletovanými (hlazenými) omítkami a zdobnou římsou s bohatě dekorovaným reliéfem.
Do vyhlídkového patra jsem vystoupala po překvapivě širokém, zrekonstruovaném dřevěném schodišti, na jehož zdi byla promítána různá hesla, která zaměstnávala mozek. Aniž jsem se nadála, stanula jsem v posledním patře, kde se mi otevřela krásná vyhlídka na Prahu. Počasí sice moc nepřálo, ale bylo krásně vidět nejen blízkou Vltavu a Štefánikův most, ale také sousední budovu Ministerstva průmyslu a obchodu a v dáli i Pražský hrad, Žižkovskou věž a památník Vítkov.
Druhou navštívenou stavbou byla budova Ministerstva průmyslu a obchodu, která avizovala možnost nahlédnutí do prosklené střešní kopule.
Po vystání si dvacetiminutové řady jsem se dostala do třípatrového ministerského paláce, postaveného v letech 1928 - 1934 dle návrhu jednoho z nejvýznamnějších českých architektů, profesora ČVUT Josefa Fanty. Ve vstupním vestibule proběhla osobní prohlídka průchodem bezpečnostními rámy a následně jsem se ocitla v oválné schodišťové dvoraně, stoupající po celé výšce budovy až do prosklené střešní kopule. Rukopis architekta Fanty se zřetelně projevuje v celém rozsáhlém interiéru budovy, zejména pak v reprezentačních prostorách.
K prohlídce byl zpřístupněn sekretariát a kancelář současné ministryně Marty Novákové. Mohla jsem si tak prohlédnout prostory, které zdobí kazetové stropy s propracovaným ornamentem a kombinují chladnou krásu a vznešenost mramoru s intrazovaným obložením stěn.
V reprezentační síňi ministerstva, kde byla k vidění výstava dobových i současných spotřebičů značky ETA a exponáty dalekohledů a zrcadlovek značky MEOPTA mě zaujal obraz Prahy, který zabíral celou kratší stěnu sálu a mohl měřit přes 4 metry na šířku i výšku. V rámci prohlídkové trasy jsem také mohla nahlédnout do kruhové místnosti, která byla kdysi součástí bytu ministra a nyní hostila expozici 72 ks dobového skla, zapůjčených Muzeem skla v Jablonci nad Nisou.
Po noblesních mramorových schodech jsem sešla do garáží, kde byla přehlídka historických automobilů slavné české značky TATRA. Vozy byly v perfektním stavu a dle sdělení průvodce, až na jeden exponát přijely všechny po vlastní ose.
Z garáží jsem vyjela výtahem do posledního patra, odkud se šlo přes půdu do typické prosklené střešní kopule. Zde se mi naskytl neopakovatelný pohled na historické centrum Prahy.
Zajímavost Když se ve dvacátých letech minulého století rozhodovalo, kam umístit Ministerstvo průmyslu a obchodu, měli architekti plné ruce práce. Bylo potřeba najít místo, které mělo rozlohu pět až šest tisíc metrů čtverečních. Volba nakonec padla na velmi zanedbanou lokalitu na pravém břehu Vltavy, v prostoru vyústění ulic Na Františku, Klášterské, Plžové, dnešní Řásnovky a Hradební. Lokalita už kdysi sloužila průmyslu, obchodu a živnostem a současně splňovala i požadavek umístění ministerské budovy ve vnitřním městě, nedaleko od Pražské obchodní komory a dalších důležitých institucí.
27. 10. 2018, Praha - Nové Mlýny, Na Františku