Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Finsko

Helsinky jsou hlavní a nejlidnatější město Finska a také je to největší finský přístav. 
V 16. století bylo Finsko součástí Švédského království. Král Gustav I. Vasa založil Helsinky r. 1550, aby konkurovaly hanzovnímu městu Reval (dnešní Tallinn) na jižní straně Finského zálivu. 
Po založení Petrohradu roku 1703 byl ruský vliv stále citelnější. Vyvrcholením rusko-švédského soupeření v 18. století byla velká severní válka, kdy byly Helsinky v letech 1713–1721 obsazeny ruským vojskem, a opět za rusko-švédské války 1741–1743. V roce 1748 se na obranu města začala na ostrůvcích před přístavem stavět velká námořní pevnost Sveaborg, přezdívaná „Gibraltar severu“. 
Poté, co Napoleon Bonaparte a car Alexandr I. uzavřeli spojenectví, Rusko v únoru 1808 vypovědělo proanglickému Švédsku válku. Helsinky byly okupovány ruským vojskem od prvních dnů války a pevnost po krátkém ostřelování kapitulovala. Po uzavření míru bylo Finsko připojeno k Rusku jako autonomní velkoknížectví. Protože dosavadní hlavní město Turku bylo příliš vzdáleno od Petrohradu, rozhodl Alexandr I. roku 1812 o jmenování Helsinek hlavním městem Finska. Spolu s titulem hlavního města se z Turku přesunula i nejstarší finská univerzita.

V roce 1862 byly Helsinky spojeny železnicí s Hämeenlinnou na severu a v roce 1870 také s Petrohradem. 
V roce 1890 pak v souvislosti s finským národním obrozením překročil počet finsky mluvících obyvatel Helsinek počet těch mluvících švédsky.

Po revolucích v Rusku získalo Finsko v prosinci 1917 samostatnost. 

Šestý den jsme díky Janě a Michalovi měli možnost poznat Helsinky z velké části, neboť se nám nabídli, že nás Helsinkami provedou. Jana zde dřív nějaký čas žila a tak bez problémů zvládla i místní veřejnou dopravu, která nám poznávání města výrazně usnadnila.

Nejprve jsme se vydali na sever do čtvrti Töölö, kde jsme měli v plánu navštívit Olympijský stadion, postavený v r. 1938. Zde se v r. 1952 konaly XV. letní olympijské hry a manželé Zátopokovi zde získali čtyři zlaté medaile: Dana z oštěpu, Emil z „pětky“, „desítky“ a maratonu, ve kterém startoval poprvé v životě. Bohužel byl stadion v době naší návštěvy v rozsáhlé rekonstrukci a tak jsme viděli jen obrovské staveniště.

Zamířili jsme proto západněji do krásně udržovaného parku, kde jsme viděli Památník Sibelius. Umělecké dílo se skládá ze série více než 600 dutých ocelových trubek svařených dohromady ve vlnovém tvaru. Památník váží 24 tun a měří 8,5 x 10,5 x 6,5 metru.

Další zastávkou byl neobvyklý, moderní skalní kostel Temppeliaukio, vytesaný ve skále.
Stavba kostela byla dokončena v roce 1969. Vlastní chrámová místnost je vytesána v žulové skále, která byla pomocí náloží roztříštěna a vyhloubena. Stěny, vysoké 5 až 8 metrů, tvoří jen nahrubo opracovaná žula. Prostor je uzavřen kopulovitou měděnou střechou se 180 okny, které do kostela vpouštějí denní světlo (celková výška je 13 metrů).
Mimo evangelických bohoslužeb se zde konají koncerty (místnost má vynikající akustiku).
Kostel je považován za jedinečný příklad architektonického expresionismu šedesátých let 20. století.

Následně jsme se přesunuli na Senátní náměstí v centru Helsinek, kde jsme si vyfotili pomník Alexandra II. (ruského cara, a tedy i finského velkoknížete) s alegorickými sochami. Hlavním lákadlem zde však byla Evangelická katedrála vybudována v neoklasicistním architektonickém stylu. Chrám má půdorys řeckého kříže a kromě hlavní věže má i čtyři boční věže. Velmi se podobá pravoslavným chrámům z nedalekého Ruska. Ke chrámu vede široké, monumentální schodiště. Interiér je velmi strohý a zdobí jej sochy německých a finských reformátorů.

Zajímavost: Záběry Senátního náměstí a hlavně rozlehlé schodiště ke katedrále bylo použito také v propagačním videu finského výrobce sportovních hodinek a měřičů tepové frekvence POLAR smile

Dále jsme pokračovali kolem Radnice na Tržní náměstí, odkud je krásný výhled na sousední ostrůvky. Náměstí je od jara do podzimu plné trhovců, kteří nabízí čerstvé finské potraviny a suvenýry a také je zde několik venkovních kaváren a restaurací.  Zamířili jsme i do Staré tržnice, která nás překvapila stylovým interierem.

Na zpáteční cestě k lodi jsme měli možnost vidět vystoupení místní kapely, jejíž hudba se mi dost líbila.

25. 7. 2018, Finsko - Helsinky