Malá Strana a člun na Vltavě
Jednu krásnou slunečnou neděli jsem se vydala obdivovat architekturu a památky na Malé straně v Praze.
Můj výlet začal u Jiráskova mostu, kde jsou nádherné budovy, ale v rušném pražském životě si jich člověk moc nevšímá.
Dále jsem pokračovala po nábřeží kolem vodního díla Smíchov. Plavební komora Smíchov je charakteristická tím, že překonává výškový rozdíl dvou pražských pevných jezů – Šítkovského situovaného výš po toku Vltavy a Staroměstského. Komora je středními vraty rozdělena na dvě a její celková užitná délka je 175 m.
Zastavila jsem se u Pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína. Na zužujícím se masivním schodišti stojí v jeho horní části sedm mužských postav, které se od sebe liší mírou koroze. Symbolicky tak poukazují na postupné fyzické a psychické utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.
Pak jsem objevila "miminka" u muzea Kampa. Jde o bronzové sochy z r. 2008 v podobě obřích batolat s bizardně změněnými hlavami.
Nedaleko Karlova mostu jsem si připomněla povodně z roku 2002. Našla jsem na domě štítky, které symbolizují výšku hladiny povodní z let 1784, 1845 a 2002. Přičemž ryska, kam hladina sahala v roce 2002, byla nejvýše.
Zašla jsem k Čertovce a na nádvoří muzea Franze Kafky, kde jsem viděla 2 divné sochy močící do obrysu naší republiky, jsem svou vycházku ukončila.
Následoval přesun tramvají ke starému Lihovaru na Smíchově, kde je půjčovna lodiček. Vypůjčila jsem si malý motorový člun a jela se podívat k centru města.
Pohled na břehy Vltavy z hladiny je zajímavý. Proplula jsem kolem skály pod Vyšehradem, pod železničním a Palackého mostem až k Jiráskově mostu. Tam jsem si vyfotila Tančící dům a Pražský hrad a otočila člun zpět. A protože člun plul docela rychle, zbyl mi čas zajet se podívat i na druhou stranu k Barrandovskému mostu, kde se mi naskytl pohled z hladiny řeky na Barrandovské terasy.
24. 6. 2018, Praha - Malá Strana a řeka Vltava