Výlet za vínem
Již delší dobu jsem byla domluvená s přáteli, že navštívíme nějaký vinný sklípek na jižní Moravě. A tak když se na slevovém portálu objevil cenově výhodný poukaz na ubytování a ochutnávku vín, bylo rozhodnuto. Jedeme do Bořetic!
Vinařská vesnice leží v samotném srdci Modrých Hor a mikroregionu Hustopečsko a nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, kde se nad početnou řadou vinných sklepů zvedají kopce úrodných vinohradů.
Přesně tam nás uvítal majitel vinného sklípku a po našem ubytování začal večerní program. Ochutnávka vín spojená se zajímavým výkladem o pěstování a prodeji vína byla doplněna bohatým pohoštěním. A protože jsme se velice dobře bavili (a to nejen díky neomezené konzumaci vína, která byla ten večer již v ceně pobytu) nestihla jsem udělat ani moc fotek.
Druhý den jsme zamířili do Lednice na Moravě, kde jsme prošli Lednicko-Valtický areál, plavili se na lodi, vystoupali na vrchol minaretu a absolvovali prohlídku státního zámku Lednice.
Z nistorie: Zámek patřil téměř 700 let vládnoucímu rodu Lichtenštejnů. Již v 16. století, patrně Hartmann II. z Lichtensteina, nechal zbořit zdejší středověkou vodní tvrz a nahradil ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století byla i tato stavba zbořena a vybudováno zde barokní sídlo s rozlehlou architektonicky řešenou zahradou a monumentální jízdárnou. Po polovině 18. stol. byl zámek opět upravován stavebně a roku 1815 byly odstraněny jeho přední trakty, které byly součástí barokního zámku.
Dnešní vzhled pochází tedy z let 1846–1858, kdy kníže Alois II. z Lichtenštejna usoudil, že Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná a nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky.
Na zpáteční cestě jsme se ještě krátce stavili v Mikulově, kde jsme prošli zámeckou zahradu, obešli zámek Mikulov, poseděli na náměstí u skleničky dobrého vína a vylezli na Kozí hrádek.
Někdejší lichtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova.
Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen v léno Lichtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v roce 1719 zámek svou dnešní podobu.
Kozí hrádek se odedávna podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a tak spoluzabezpečoval náležitou ochranu.
Na vrcholu Kozího vrchu byla v 15. století vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Vybudování této věže přispělo ke zlepšení obranné techniky Mikulova, zejména mikulovského hradu (dnešního zámku), který tímto získal velmi dobré obranné schopnosti nejen u nás, ale i v rámci střední Evropy. Toto předsunuté opevnění se dochovalo dodnes a po nedávných úpravách je lokalita volně přístupná jako odpočinkové centrum.
Tento výlet za vínem se opravdu vydařil a určitě si ho někdy zopakuji.
7. - 9. 8. 2019, Bořetice, Lednice, Mikulov