Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Český Krumlov

Křivolaké uličky, romantická zákoutí a unikátní komplex měšťanských domů s impozantní dominantou zámku nad meandrem Vltavy, hospůdky, kavárny i středověké krčmy, to vše je Český Krumlov - malé ale zároveň kosmopolitní město s jedinečnou atmosférou, obklopeno neporušenou, krásnou přírodou. Od roku 1992 je zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena s vládou pánů z Rožmberka (1302 - 1602), kteří z Českého Krumlova učinili své sídelní město. Krumlov tehdy ležel v místě, kde docházelo ke kontaktům mezi českým vnitrozemím, rakouským a bavorským podunajským prostorem a severní Itálií. To se projevilo i na tváři města a zámku, jíž vtiskla neopakovatelnou podobu italská renesance. Na konci 17. století, během panování rodu Eggenberků, bylo mj. postaveno barokní divadlo a přebudována zámecká zahrada. V době Schwarzenberků získal Český Krumlov svou barokní podobu. Od 19. stol. se kromě zrušení městských hradeb a bran žádné zásadní změny neodehrály a centrum si tak zachovalo svou historickou podobu.

Při mé návštěvě tohoto nádherného města nebylo hezké počasí a tak jsem historické uličky prošla jen okrajově a volila spíše prohlídky uvnitř budov. 

Nahlédla jsem do kostela sv. Víta, který je významnou památkou pozdní gotiky z let 1407 - 1438 a byl postaven za vlády Rožmberka Jindřicha III. na místě, kde původně stál kostel založený už roku 1309. Ten však již nebyl schopen pojmout dostatek věřících stále se rozrůstajícího sídelního města a tak byl nahrazen současnou stavbou. Uvnitř kostela je vidět nádherná síťová žebrová klenba presbytáře.
Kněžiště čili presbytář, někdy též chór, je část prostoru křesťanského kostela či katedrály, která je vyhrazena kněžím.

Poté mé kroky směřovaly k monumentálnímu komplexu hradu a zámku Český Krumlov, kde jsem nejprve navštívila Hradní muzeum. Mezi vystavenými exponáty seskupenými do jednotlivých místností, které mi daly možnost nahlédnout do doby a života vlastníků krumlovského panství, mně nejvíce zaujaly artefakty vystavené v místnosti s názvem Pokladnice sakrálního umění. Jde o část vybavení z barokní poutní kaple Svatého kříže na Křížové hoře, které sem bylo převezeno po napadení kaple vandaly. Dále je zde soubor pozdně barokních relikviářů s ostatky tzv. světců z katakomb, pocházejících z oltářů v bývalém místním klášteře minoritů. A také jsou zde k vidění artefakty pocházející ze sakrálních i světských prostor zámecké rezidence, zejména liturgické oděvy a menší náčiní související s konáním bohoslužeb, dokládající osobní zbožnost obyvatel zámku.

V rámci prohlídkové trasy jsem navštívila původní zámecké interiéry z doby renesance a baroka. Viděla jsem tak rožmberské renesanční pokoje s původními nástěnnými malbami a dřevěnými kazetovými stropy z druhé poloviny 16. století a také Schwarzenberské barokní apartmá z 18. století, jehož součástí je i Eggenbergký sál se Zlatým kočárem. Prohlídka mne zavedla i do nádherného rokokového Maškarního sálu, jehož stěny jsou pokryty barevnými malbami. Námětem maleb je bavící se aristokratická společnost uprostřed maškarního reje.

Přes tzv. Plášťový most jsem prošla k Zámeckému divadlu. Plášťový most je technicky odvážné a působivé dílo. Krytá třípodlažní chodba je postavena na mohutných pilířích v patrech sklenutých. Chodba ve spodním patře spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem, spojovací chodbou v horním patře mostu lze projít až do zámecké zahrady.

Barokní divadlo reprezentuje vyspělou barokní scénu. Původní divadelní fond je dochován nejen prostřednictvím budovy, hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní techniky (tzv. mašinerie), dekorací, kostýmů atd., ale také bohatou archívní dokumentací (libreta, scénáře, texty, partitury, notový materiál,  atd.), které tvoří obraz o divadelním životě 17. - 19. století.

Zašla jsem se podívat i do barokní zahrady založené v 17. století, ale kvůli špatnému počasí jsem došla jen ke kaskádové fontáně.

Nakonec jsem vystoupala po 162 schodech Zámecké věže, která je symbolem města a je výrazem jeho bohaté historie a výtvarné krásy. Z ochozu věže ve výšce skoro 25 metrů se mi naskytl kouzelný výhled na celé město i jeho okolí.

29. 5. 2019, Český Krumlov