Hořice na Šumavě
Po přesunu z Vysočiny jsem se konečně dostala do místa mé dovolené, do malé obce Hořice na Šumavě, kde jsem se ubytovala v originálním a vtipně řešeném rodinném hotýlku Stará škola. Toto místo jsem si vybrala záměrně pro jeho výhodnou polohu, nachází se totiž v půli cesty mezi Českým Krumlovem a vodní nádrží Lipno, což byly hlavní dvě místa, která jsem si chtěla o své dovolené užít.
Hotýlek byl čistý a útulný, personál pohodový a usměvavý a snídaně i večeře byly víc než luxusní. S tak bohatým repertoárem ke snídani jsem se na svých cestách ještě nesetkala a co se týká ostatních jídel, byla velmi chutná až lahodná a bylo opravdu znát, že jsou připravována z čerstvých potravin a s láskou.
V rámci ubytování jsem měla možnost navštívit muzeum rádií a také se seznámit s místní tradicí pašijových her.
27. - 31. 5. 2019, Hořice na Šumavě
Grafitový důl v Českém Krumlově
je turistický název od roku 2003 již netěženého ložiska grafitu v Českém Krumlově. Důl byl založen v roce 1975 a stal se tak nejmladším grafitovým dolem v České republice.
Jedná se o Důl Městský vrch, který je překopem spojen s nedalekým dolem Lazec, zahrnuje přes 13 km vyražených chodeb s větráním 27 komíny, jež také sloužily jako únikové cesty a mají výšku 30 až 60 m.
Na čelbě se používaly československé trhaviny, například nitroglycerinový Perunit a Danubit. Grafit z dolu byl velmi kvalitní a jeho vrstvy měly tloušťku od 20 do 150 cm, surovina obsahovala 80-90 % uhlíku. Vytěžený materiál pak byl kamiony dovezen do Netolic, kde se dále zpracovával.
Průměrná teplota v chodbách nevystoupá nad 12 °C.
Před tím, než jsem se vydala na samotnou prohlídku dolu, byla jsem vybavena speciálním oblečením, jehož součástí byla i důlní lampa. Následně mně do podzemí zavezl důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu. Prohlídka probíhala v hloubce 60 - 80 metrů pod zemí a prošla jsem cca 1 km chodeb.
Během prohlídky jsem viděla, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké stroje při práci využívali. Od průvodce jsem se dozvěděla, jakým způsobem těžba probíhala, jak se grafit zpracovával a co se z něho vyrábělo. A díky náhodě, neboť jsem na prohlídku dorazila na poslední chvíli a byla jsem tak přiřazena k početné skupině vojáků, jsem se dozvěděla, že obličej ušpiněný grafitem nejde umýt. Lze jen použít gumu a vše dočista vygumovat
28. 5. 2019, Český Krumlov