Noc kostelů v Hlinsku
V pátek odpoledne jsem zamířila do Hlinska, kde jsem v rámci akce Noc kostelů navštívila děkanský kostel Narození Panny Marie. Jde o barokní stavbu vybudovanou v letech 1730 - 1745 stavitelem Donátem Morazzim (žák slavného architekta Jana Santiniho) na místě původního kostela, ze kterého zůstala zachována pouze věž.
Hned při vstupu do kostela mně překvapila hudba. Nebyly to tradiční varhany, ale moderní hudba živé kapely. Z prvu jsem z toho byla rozčarována, neboť hudba hrála dost nahlas a repertoár skupiny byl hodně moderní, rychlý a ve stylu “tuc-tuc”, ale pak jsem zjistila, že tento kostel hodně žije aktuálním děním. Pro nejmenší je zde školička, v pátky se schází Ministranské spolčo, působí tady i Společenství nad Slovem života a několik dalších skupin, které pořádají výuku náboženství na místní škole a také organizují sbírku pro záchranu a rekonstrukci zvonů.
U této příležitosti jsem se dozvěděla, že v kostelní věži jsou tři zvony, ale ani jeden z nich není schopen plnohodnotného zvonění a zastaralý mechanismus je může ještě více poškodit. Hlavní zvon z roku 1520 je prasklý, druhý zvon má nevhodně zvolené srdce a poslední zvon je umíráček. Všechny zvony mají korunu, která umožňuje jejich otáčení pouze do 4 poloh, což zkracuje jejich životnost. Systém zvonění je poháněn běžnými elektromotory s řetězovým převodem, což je pro zvony velmi tvrdé.
Při rekonstrukci a záchraně zvonů má dojít k nahrazení pohonu za moderní lineární motory, které v podstatě imitují klasickou práci zvoníka (rozhoupání zvonu ručně lanem) a k vytváření úderů dochází přirozeným souladem pohybu zvonu a srdce jejich vlastní vahou. Dále bude srdce hlavního zvonu nahrazeno měkčím materiálem, který nezmění tón ani intenzitu zvuku, ale nebude zvon tolik opotřebovávat. A druhý zvon bude nahrazen zcela novým zvonem se středně těžkým žebrem a korunou, která umožňuje natáčení do mnoha poloh v ozubech a tím i menší opotřebení nárazové hrany zvonu.
Celková rekonstrukce zvonů byla vyčíslena na bezmála milion korun a ke dni konání Noci kostelů bylo vybráno přibližně 15 %. Věřím, že díky aktivitě místních lidí se podaří potřebnou částku brzy vybrat a záchranu zvonů dokončit.
Peklo se nalézá v Čertovině
V neděli jsem zavítala do nedaleké obce Čertovina, kde se nachází světový unikát – Peklo, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby.
Jedná se o naprosto výjimečnou stavbu, která sahá až do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry. Stavba svým charakterem připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů.
K této stavbě se váže legenda, která praví, že v roce 666 se plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Jedné noci je však zastihla ukrutná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru. Lucifer vzal své ohromné vidle, zapíchl je přímo před příď převrženého korábu a pronesl: „Peklo nikdy nebude mířit k nebesům!“. Přikázal všem chlupáčům kutat a kopat, až si vykopali svoje PEKLO. A hříšné duše na pozemském světě, které se nebály poblíž usídlit, nazvali toto místo Čertovina.
V útrobách stavby se nalézá mimo zmiňovaného podzemního labyrintu i Luciferovo doupě a každý pátek probíhají večery obžerství, aneb jeden ze smrtelných hříchů v praxi. Zábavu obstarávají samotní čerti ve formě hraného programu živými herci.
Krucemburská pouť
Večer jsem byla na tradiční pouti, která byla doprovodem pro 19. ročník trhu řemesel.
24. a 26. 5. 2019, Hlinsko, Krucemburk, Čertovina